Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... În cât timp de la pronunțarea deciziei se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

În cât timp de la pronunțarea deciziei se redactează hotarârea de divorț?

in cat timp de la pronuntarea deciziei se redacteaza hotararea de divort?
Manuela Rășină, administrator
In termen de 30 de zile
Buna ziua,
Teoretic in 30 de zile.
Practic ..... cand va putea si va avea timp judecatorul.
De la momentul primirii hotararii vor mai trebui sa curga 30 de zile pana la legalizare.
Conform disp.art 426 al.5 in cel mult 30 de zile.
Daca termenul se depaseste, formulati cerere de urgentare redactare hotarare.
Art. 426c.proc.civ.
Redactarea şi semnarea hotărârii
...........................................................................
(5) Hotărârea se va redacta şi se va semna în cel mult 30 de zile de la pronunţare. Opinia separată a judecătorului rămas în minoritate, precum şi, când este cazul, opinia concurentă se redactează şi se semnează în acelaşi termen.