Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau contract vanzare-cumparare

Buna ziua,

Socrii mei doresc sa doneze sotiei mele un teren in Chiajna sa ne putem construi o casa acolo, intrebarea este care este cel mai ieftin mod de a transfera dreptul de proprietate de pe numele socrilor pe numele sotiei ?

Va multumesc
Sfina este vinzarea-cumpararea, iar diferenta nu este asa mare fata de donatie. Taxele sunt percepute ca si procent la valoare, iar la donatie se calculeaza la un procent mai mic.Cel mai bine mergeti la un birou notarial din zona respeciva, si va calculeaza pentru ambele situatii, iar dvs alegeti.
Donatia este scutita de impozit, vanzarea nu, indiferent de gradul de rudenie.
Daca nu se da pret este tot donatie. Sotia dvs mai are frati surori?
Da, mai are un frate.
Incheiati contract de intretinere si aduceti pe fratele sotie In declarant in act.
Pentru linistea din...viitor, este foarte bun un contract de vanzare cumparare.
In prealabil, este bine ca socrii sa discute si cu fratele sotiei.