avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau contract vanzare-cumparare

Buna ziua,

Socrii mei doresc sa doneze sotiei mele un teren in Chiajna sa ne putem construi o casa acolo, intrebarea este care este cel mai ieftin mod de a transfera dreptul de proprietate de pe numele socrilor pe numele sotiei ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ciobanu Vasile , Mediator 07:26, 28 Noiembrie 2014
Sfina este vinzarea-cumpararea, iar diferenta nu este asa mare fata de donatie. Taxele sunt percepute ca si procent la valoare, iar la donatie se calculeaza la un procent mai mic.Cel mai bine mergeti la un birou notarial din zona respeciva, si va calculeaza pentru ambele situatii, iar dvs alegeti.
Donatia este scutita de impozit, vanzarea nu, indiferent de gradul de rudenie.
Daca nu se da pret este tot donatie. Sotia dvs mai are frati surori?
Da, mai are un frate.
Incheiati contract de intretinere si aduceti pe fratele sotie In declarant in act.
Pentru linistea din...viitor, este foarte bun un contract de vanzare cumparare.
In prealabil, este bine ca socrii sa discute si cu fratele sotiei.

Alte discuții în legătură

Act de vanzare_cumparare cu uzufruct viager bosog bosog Buna ziua. Sotul meu are un frate din prima casatorie a socrului meu , iar la data nasterii sotului,soacra mea nu era casatorita legal cu acesta .Socrii mei ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare -cumpărare cu uzufruct viager Darmar Darmar Buna ziua! Părinții mei au dat locuința fratelui meu. Noi ceilalti frați am fost de acord cu condiția ca fratele respectiv sa ii întrețină pe ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu unul dintre copii mari2015 mari2015 Am nelamurirea ca , am incheiat cu parintii un contract de vanzare-cumparare si acum citind mai atent, am vazut ca este stipulat pe langa multe altele sii art ... (vezi toată discuția)