Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fara plata diminueaza nr de zile de concediu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fara plata diminueaza nr de zile de concediu de odihna?

Buna ziua!
Un angajat a beneficiat de concediu fara plata in lunile ianuarie si februarie 2014.
De cate zile de concediu de odihna are dreptul pentru anul 2014, tinand cont de faptul ca, in contractul individual de munca, salariatul are dreptul la 21 zile CO pe an.
Concediul fara plata diminueaza nr de zile de concediu de odihna? Daca da, acest lucru trebuie mentionat in Regulamentul Intern al societatii?

Va multumesc!
CFP diminueaza durata concediului de odihna. CFP nu constituie vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, somaj si sanatate.

In speta, salariatul in cauza va avea dreptul la CO aferent perioadei 01.03 - 31.12.2014.
Altfel spus, are dreptul la 18 zile lucratoare de CO (21 : 12 x 10)
Aceasta prevedere nu trebuie neaparat sa fie prevazuta in Regulamentul intern al unitatii deoarece ea este prevazuta in Codul muncii:

Art. 145
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.