Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Am un angajat cu cim din data de 08.05.2014. Pe lunile iunie si iulie are 18 respectiv 25 zile concediu fara plata. Cum calculez concediu de odihna pe anul acesta?#-o
Cate zile de CO sunt stipulate in c.i.m.?
Art. 145

(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.

(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
21 zile in raport cu durata muncii. Mentionez ca cim este incheiat cu jumatate de norma, adica 4 ore pe zi.
In speta, angajatul are dreptul la CO pentru perioada 08.05.2014 - 31.12.2014 . In calcul nu se ia zilele de CFP.

Astfel:
- daca in c.i.m. are mentionat 21 de zile de CO , atunci va avea dreptul la : 21 x 195 : 365 = 11 zile lucratoare de CO

- daca in c.i.m. are mentionat 20 de zile de CO, atunci va avea dreptul la 20 x 195 : 365 = 10,68 zile , adica 11 zile lucratoare de CO

unde , 195 = numarul de zile lucrate , aferente perioade mentionate mai sus.
va multumesc din suflet!