avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Am un angajat cu cim din data de 08.05.2014. Pe lunile iunie si iulie are 18 respectiv 25 zile concediu fara plata. Cum calculez concediu de odihna pe anul acesta?#-o
Cel mai recent răspuns: gmona , utilizator 11:28, 9 Decembrie 2014
Cate zile de CO sunt stipulate in c.i.m.?
Art. 145

(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.

(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
21 zile in raport cu durata muncii. Mentionez ca cim este incheiat cu jumatate de norma, adica 4 ore pe zi.
In speta, angajatul are dreptul la CO pentru perioada 08.05.2014 - 31.12.2014 . In calcul nu se ia zilele de CFP.

Astfel:
- daca in c.i.m. are mentionat 21 de zile de CO , atunci va avea dreptul la : 21 x 195 : 365 = 11 zile lucratoare de CO

- daca in c.i.m. are mentionat 20 de zile de CO, atunci va avea dreptul la 20 x 195 : 365 = 10,68 zile , adica 11 zile lucratoare de CO

unde , 195 = numarul de zile lucrate , aferente perioade mentionate mai sus.
va multumesc din suflet!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul fara plata diminueaza nr de zile de concediu de odihna? mirela1984 mirela1984 Buna ziua! Un angajat a beneficiat de concediu fara plata in lunile ianuarie si februarie 2014. De cate zile de concediu de odihna are dreptul pentru ... (vezi toată discuția)
Zile concediu de odihna razvantamasanu razvantamasanu Buna tuturor, Am intanit o mica problema zilelea astea la serviciu legat de zilele de concediu ce mi se cuvin. Ca sa fiu direct va spun ca m-am angajat pe ... (vezi toată discuția)
Zile concediu silvia popa silvia popa Buna seara, As dori sa stiu daca pentru perioada lucrata considerata de proba,respectiv 3 luni se acorda zile de concediu.Cate zile de concediu se acorda ... (vezi toată discuția)