Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

buna ziua,am o nelamurire privind anexa 6 din legea 263/2010.in cazul in care se iese la pensie la limita de varsta si beneficiem de reducerea varstei de pensionare,putem fi penalizati,ori cuantumul pensiei sa scada.Varsta afisata in anexa 6 este varsta la care putem iesi la pensie la limita de varsta?
1. In Anexa 6 a Legii 263/2010 sunt prevazute varsta standard de pensionare, stagiul complet şi stagiul minim de cotizare în specialitate, pentru cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale.

2. - Este vorba de pensionarea pentru limita de varsta, in functie de data nasterii si de stagiul de cotizare necesar.
- In cazul pensiei pentru limita de varsta nu se aplica diminuari ale pensiei.

3. Da, varsta afisata in anexa 6 este varsta la care se poate solicita pensie la limita de varsta.
dar daca beneficiem de reducerea virstei de pensionare in functie de vechime putem iesi mai devreme la pensie?
Se scad anii de reducere din varsta standard(aneaxa 6),fara a se depasi 13 ani(reducere).
1. Varsta standard de pensionare, prevazuta in Anexa 6, se reduce numai pentru munca in conditii speciale sau deosebite de munca si numai daca se indeplineste stagiul complet de cotizare, prevazut tot in Anexa 6.

2. Astfel puteti solicita pensie mai repede, adica cu reducerea varstei standard de pensionare.
multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru promtitudine,si va doresc o seara frumoasa