Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

cum se mai poate iesi la pensie din politie?????????????????
:((:sorry::sorry:
La termen
care?????
Spuneti luna si anul nasterii si cat ati lucrat in Politie.
Vedeti Legea nr.263/2010 , Anexa nr. 6, Varste standard de pensionare, stagii complete şi stagii minime de cotizare în specialitate, pentru cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale

[ link extern ]

Art 41 alin. 2 din HG 257 din 2011 privind normele de aplicare ale Legii 263 din 2011 privind pensiile publice, prevede : " În situatia cadrelor militare, soldatilor si gradatilor voluntari, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, reducerea varstelor standard de pensionare se face din varstele standard prevazute in anexa nr. 6 la lege, numai in conditiile realizarii stagiului minim de cotizare in specialitate."