Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Prelungire contract spatiu comercial
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Prelungire contract spatiu comercial

Buna ziua,

La finalul anului 2014 expira contractul de inchiriere spatiu si am facut deja o solicitare pentru prelungirea acestuia. Intrebarea mea este: trebuie anuntata aceasta prelungire la ORC? Pentru ca la ANAF o anunta proprietarul spatiului, asa cum a facut si prima data.

Si mai trebuie anuntat undeva? Sa mai sunt alte amanunte care imi scapa?

Va multumesc.
Va trebuie sa depuneti la registrul comertului dovada prelungirii sediului, altfel o sa figurati in baza de date cu sediul expirat.
Procedura nu este foarte complicata, pe formularul "depunere si mentionare acte" bifati casuta "prelungire valabilitate sediu social" (sau secundar, dupa caz).
Veti pastra in text una din cele 2 variante expuse, respectiv : "prelungire titlu sub care este detinut" - daca se merge pe varianta prelungirii contractului de inchiriere pe o noua perioada de timp, prin act aditional, sau : "modificare titlu sub care este detinut" - daca se merge pe varianta unui contract de inchiriere nou. Evident, la cerere va trebui sa atasati copia actului aditional sau noul contract de inchiriere. Succes!
Va multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna!