avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere ordonanta presedintiala incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere ordonanta presedintiala incredintare minor

am avut custodia copilului minor in cls a 6a pana anul acesta cand, la dorinta mamei si cu acordul copilului, prin hotarare s a stabilit custodia la mama sa. Acum copilul nu mai doreste sa stea cu mama sa si refuza sa mai mearga la scoala, mama se poarta brutal, intre timp s a recasatorit. cum procedez?
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 10:43, 6 Decembrie 2014
Formulati o actiune in instanta pentru stabilirea domiciliului minorului la dvs.
pana la judecata care va dura, urgent si temporar, prin ordonanta presedentiala, nu se poate realiza ceva?
Ba da, se poate. Mai mult, solicitati ajutorul Directiei de protectie, cereti informatii de la scoala, luati adeverinte de la diriginte, luati copilul cat mai des in vizite pana la ordonanta, ca nici aia nu-i peste noapte...
In principiu actionati, timpul va e potrivnic.
Vorbiti cu mama de o consiliere psihologica a copilului sau familiei intre timp.
azi am fost la protectia copilului si mi s a spus sa solicit prin ordonanta presedentiala incredintarea copilului si astfel sa l pot muta la scoala de la domiciliul meu, unde de altfel a facut pana in clasa a 5a. De doua zile copilul e la mine si refuza sa se intoarca la mama si sunt obligat zi de zi sa l duc si sa l iau de la scoala fiind o distanta de 25 de km de domiciliul meu. un modele de cerere de pronuntare a unei ordonante presedentiale unde pot gasi?
pavelfloarea a scris:

am avut custodia copilului minor in cls a 6a pana anul acesta cand, la dorinta mamei si cu acordul copilului, prin hotarare s a stabilit custodia la mama sa. Acum copilul nu mai doreste sa stea cu mama sa si refuza sa mai mearga la scoala, mama se poarta brutal, intre timp s a recasatorit. cum procedez?


Daca copilul si-a dat acordul nu prea mai aveti ce sa faceti decat daca veti resi sa nu fie luat copilul ca nu vrea el...
Ultima modificare: Vineri, 5 Decembrie 2014
Admin, administrator

Alte discuții în legătură

Mutarea de catre mama a copilelor de la scoala Gabi 72 Gabi 72 Buna ziua sunt divortat din 2011 iar in urma casatoriei a rezultat 2 fetite. Fata cea mare de atunci locuieste cu mine,intre timp mai precis anul acesta si ... (vezi toată discuția)
Schimbare scoala fara acordul celuilalt parinte- autoritate parinteasca in comun Dumi01 Dumi01 Buna ziua Am un baietel de 9 ani care in urma divortului a ramas la mama DAR avem \\"custodie comuna\\" . Acum mama vrea sa l mute pe copil la alta scoala ... (vezi toată discuția)
Sunt divortata si am custodie comuna cu tatal copilului. acum ... Sofia Mariana Sofia Mariana Sunt divortata si am custodie comuna cu tatal copilului. Acum in vederea faptului ca imi refac viata vreau sa ma mut in alta localitate cu baiatul. Tatal ... (vezi toată discuția)