Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Posibilitate rapida desfacere casatorie
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Posibilitate rapida desfacere casatorie

buna seara. ce pasi trebuie urmati in cazul unui cuplu, casatorit civil pe 6.12.2012, pentru divort imediat? ( in sensul excluderii celor 30 de zile de mediere )
Nu aveti niciun termen de mediere, e un termen ca cei doi sa se mai gandeasca, termen la care nu se poate renunta. Nici la notar, nici la starea civila nu divortati mai devreme de 30 de zile.. nicaieri nu divortati inainte de 30 de zile..
gi-jane2, moderator
inclusiv daca divortul se incepe in strainatate? in Italia mai exact, la consulat.
ioana_livia a scris:

inclusiv daca divortul se incepe in strainatate? in Italia mai exact, la consulat.

Daca il incepeti in strainatate, acolo si continua.
Inca o data, nu puteti avea o hot de divort sau un certificat mai devreme de 45 de zile.
Dar de ce va grabiti asa ?

Închieerea unu iacord de mediere prinvind intenția soților de a divorța, poate avea loc într-o singură ședință de mediere.Acordul de mediere se depune la judecătorie și se ia act de el în cel mai scurt timp.Astfel, nu va mai avea loc o judecată ci, hotărîrea de divorț va cuprinde conținutul acorului de mediere, așa cum au convenit soții.
Adica cum se depune la judecatorie? Ce trebuie facut exact? taxa de timbru se plateste?