Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de imprumut intre firme
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de imprumut intre firme

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie, am o societate comerciala X care adorda un imprumut cu dobanda aferenta unei alte societati comerciale Y, acestea societati nu sunt afiliate, societatea Y are un contract cu un client Z, prin care vrea sa cesioneze parte din acel contract catre firma X sa acopere imprumutul cat si dobanda, intrebarea este daca din punct de vedere legislativ, fiscal si comercial se poate face aceasta tranzactie incat sa nu avem probleme din nici un punct de vedere si daca se poate unde gasesc in legislatie aceste informatii. Va multumesc!
Inafara partilor afiliate, societatile comerciale nu pot acorda imprumuturi intrucat nu sunt societati bancare care sa aiba in obiectul de activitate acordarea de imprumuturi.