Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat inseamna cota parte pentru unul din cei doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat inseamna cota parte pentru unul din cei doi copii ai tatalui decedat dintr-un apartament?

Tatal a decedat si a lasat in urma o sotie si doi copiii.

Cat inseamna cota parte a unuia dintre cei doi copiii?

Daca apartamentul valoreaza 52.000 euro care ar fii suma pentru un copil?
Intra tot ap in masa succesorala, era bun propriu al tatalui sau era bun comun cu sotia ?
Daca era bun comun cu sotia, numai jumatate din ap se imparte intre mostenitori astfel: 1/4 mosteneste sotia, iar copii impart egal 3/4. Cotele sunt aceleasi, insa conteaza daca se imparte tot apartamentul sau numai jumatate din el.

Era bun comun cu sotia.

M-ar interesa cat ii revine unuia din cei 2 copiii din cei 52.000 euro.

Acest apartament a fost apoi cumparat de sotul meu si cu mine. Am divortat si acum sotul meu vrea sa ma despagubeasca pentru acest apartament.

El trebuie sa tina cont si de partea mea de mostenire, nu? Si apoi urmeaza impartirea intre fostii soti?

Si daca a fost dat un avans pentru apartament nu trebuie si acela impartit?

Adica ar trebui bani dati de fostul sot pentru: partea mea de mostenire, partea cuvenita pentru casatorie si parte din avans?
Vicky1, utilizator
Nu am scris. Unul din cei doi copiii sunt chiar eu.
Nu sunteti explicita:
-cine sunt copiii mostenitori de care spuneti
-tatal cui a murit
-de la cine ati cumparat apartamentul ?
Ce ati cumparat dvs cu sotul si de la cine ? Cine a fost vanzatorul si ce cota din ap ati cumparat sau l-ati cumparat pe tot de la parinti?
daca s-a dezbatut mostenirea dupa tatal dvs, in certificat scrie cat ati mostenit in ce cota.
Cum ati prezentat dvs situatia initial, ati fi avut dreptul din ap daca ap ar fi valorat 52000 la 9750 de euro... mai departe.. nu inteleg ce ati cumparat impreuna cu sotul, cota mamei si a fratelui/ surorii dvs?

gi-jane2, moderator