Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat inseamna cota parte pentru unul din cei doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat inseamna cota parte pentru unul din cei doi copii ai tatalui decedat dintr-un apartament?

Tatal a decedat si a lasat in urma o sotie si doi copiii.

Cat inseamna cota parte a unuia dintre cei doi copiii?

Daca apartamentul valoreaza 52.000 euro care ar fii suma pentru un copil?
Multumesc mult.

Sunt putin bulversata recunosc. Scuze.

Da valoarea actuala e minim 52.000 euro. De aceea v-am dat aceasta cifra.
Vicky1, utilizator
Fostul sot zice ca daca nu am lucrat jumatate din timpul casatoriei nu am dreptul la nimic.

El a avut salariu dar nu-l aducea pe tot in casa, a avut facut si cu bunicii sai un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere (cat eu am lucrat si mergeam des la ei sa ii ajut), a absolvit si o facultate in acest timp - acestea conteaza?

Care ar fi minimul la care se poate ajunge din acel 50-50? Pe forum am citit ceva despre 70-30%. E adevarat?
Vicky1, utilizator
a avut facut si cu bunicii sai un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere

Si acel apartament e bun comun daca a incheiat o vanzare.
Porniti de la 50-50, daca vrea o cota mai mare, trebuie sa ceara expres cat vrea, sa timbreze si sa dovedeasca faptul ca a contribuit in acea masura.
Mai departe in proces, sigur ca fiecare va aduce argumente si probe in favoarea sa, ca dvs chiar daca nu ati muncit o perioada, ati avut contributie in gospodarie, ati ingrijit de casa, de copil, de sot. Salariul e si el un bun comun, nu a avut alte venituri proprii pe care sa ii investeasca in casa.
Cert e ca nu ar trebui sa mergeti la notar sa semnati ca orbetele un act de partaj voluntar fara sa va cunoasteti drepturile si sa stiti ce semnati.
Faceti rost de copii dupa acte si eventual mergeti la un avocat cu ele.
Asa voi face.

Multumesc mult pentru tot.