Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 416 - precizare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 416 - precizare

Daca o familie beneficiara de Venit Minim Garantat este compusa din tatal fara loc de munca si fiica studenta, trebuie sa presteze ore de lucru doar pentru sine sau si pentru fiica studenta?
Prezenta studentei la cursurile de inginerie se considera pregatire profesionala? In art. 7(2) se stipuleaza:
"Face excepţie de la îndeplinirea obligaţiilor prevăzute la art. 6 alin. (2) şi a condiţiei prevăzute la art. 7 alin. (1) persoana aptă de muncă şi care se află în una dintre următoarele situaţii:
c) participă la un program de pregătire profesională"
Tatal va presta ore doar pentru sine, sau va fi obligat sa presteze pentru doua persoane desi fiica se afla inscrisa intr-un program de pregatire profesionala?
Multumesc.
Fiica sa va aduce la Primarie o adeverinta de la facultate ca este studenta si nu mai trebuie sa presteze munca.
Primaria a primit adeverinta de student si obliba la prestatie pentru doua persoane, desi nu ar trebui sa presteze pentru fiica studenta. Care este temeiul legal? In legea 416 nu mentioneaza, poate in normele de aplicare?
Multumesc
Norme de aplicare a Legii
Art. 28
(1) Pentru sumele acordate ca ajutor social, una dintre persoanele majore apte de munca din familia beneficiara are obligatia de a presta lunar, la solicitarea primarului, actiuni sau lucrari de interes local, fara a se putea depasi regimul normal de lucru si cu respectarea normelor de securitate si igiena a muncii.
....

Prin urmare, nu conteaza pentru cate persoane se presteaza atata timp cat legea prevede ca o singura persoana va presta.
Numarul orelor de munca se calculeaza proportional cu cuantumul ajutorului social de care beneficiaza familia sau persoana singura, cu un tarif orar corespunzator salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, raportat la durata medie lunara a timpului de munca.