Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate 416
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

titularul dosarului daca are scutire medicala pe un an trebuie sa îi faca orele de munca celalalt din dosar?
Ares-3, moderator
Lamuriti ce inseamna titlul ''416'' si explicati mai detaliat problema, nu puteti primi raspunsuri la o intrebare astfel scrisa.
Daca va referiti la Legea nr. 416/2001, atunci, conform HG 50/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat,art.28, una din persoanele majore apte de munca din familie are aceasta obligatie:
(1) Pentru sumele acordate ca ajutor social, una dintre persoanele majore apte de muncă din
familia beneficiară are obligaţia de a presta lunar, la solicitarea primarului, acţiuni sau lucrări
de interes local, fără a se putea depăşi regimul normal de lucru şi cu respectarea normelor de securitate şi igienă a muncii.
[ link extern ]