Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea disciplinara a contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea disciplinara a contractului de munca

mi am pus demisia la fostul loc de munca in data de 26.11, nu am stat in preaviz, iar azi am primit o decizie de desfacere disciplinara a contractului in care scrie ca am lipsit nemotivat intre 27.11-08.12 si ca administratorul societatii a luat la cunostinta in data de 04.12. cum e posibil sa scrie ca a luat la cunostinta pe 4 cand am pus demisia pe 26.11? mai pot face ceva sa schimb aceasta decizie?
1. Nu este vorba despre luarea la cunostinta despre demisia dvs , ci despre faptul ca dvs ati lipsit nemotivat in perioada de preaviz.

2. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

3. Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Instanta competenta : Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul.

4. Ati fost convocata la comisia de disciplina ?
nu. nu am fost convocata. va multumesc pentru raspuns
In acest caz, aveti sanse sa anulati decizia de concediere.

Conform art.78 C.mun., concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.

Pasii concediere disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare discplinara si comunicarea deciziei.

art.251 C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
(4) In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.
pentru a anula aceasta decizie trebuie sa o contest la tribunal?
Intr-adevar, se va depune contestatia la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul. Termenul este de 30 de zile de la data comunicarii deciziei.

Care este data cand ati primit decizia?