avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare cont cesiune creante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare cont cesiune creante

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o inregistrare pentru un cont de cesiune creante.
Firma A livreaza marfa catre firma B. Firma B plateste firmei A luna curenta facturile emise in luna anterioara. Firma C a preluat creantele firmei B si achita lunar, prin banca 80% din valoarea facturilor emise in luna curenta (practic in avans fata de cum achita firma B). Firma B achita facturile firmei A prin contul de cesiune creante 100%.
Cum inregistrez contul de cesiune lunar?
Facturile emise de firma A, eu le achit in continuare atunci cand in contul de cesiune imi intra suma 100% de la firma B.
Exemplu: firma A emite factura de 18.000 catre firma B, pe care o depune la banca(firma C)
4111.B - 707 =18.000
Firma B (banca) achita in contul curent 14.400 (80% din valoarea facturii)
5121.cont curent - 581 =14.400 (stiu ca nu e ok prin 581, tocmai de asta intreb) "utilizare credit Factoring Domestic fara recurs"
Firma C achita in contul de cesiune toata valoarea facturii
5121.cont de cesiune creante - 4111.B =18.000
581 - 5121.cont de cesiune creante = x "rambursare principal credit Factoring Domestic fara recurs"
627 comision factoring
666 dobanda credit factoring domestic fara recurs
Trebuia sa folosesc 461 si 462?

Alte discuții în legătură

Factoring mari.a mari.a Va rog, am nevoie de ajutor ... Am incheiat un contract de factoring cu o banca - am cesionat catre ei facturi de la unul dintre clientii nostrii - si in luna ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila linie de credit marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com O SC a contractat o linie de credit.Este prima luna cind am un extras de cont aferent acestea si nu sint sigura daca am gindit bine operatiunile ce se ... (vezi toată discuția)