avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se pot lua toate numerele de telefon din agenda de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se pot lua toate numerele de telefon din agenda de catre patron cu politia?

are dreptul patronul sa vina cu politia sa ia cu japca numerele de telefon din agenda angajatilor pe motiv ca ar fi amenintat ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:57, 16 Decembrie 2014
daca telefonul este proprietate personala nu cred ca are voie.
normal ca este proprietate personala , e ciudat rau , se poate fara o hotarare judecatoreasca ? nu-i
Fara un mandat in acest sens nu are voie.
ducubc a scris:

normal ca este proprietate personala


De ce spuneti ca este normal ca este proprietate personala? Putea fi un telefon primit de la firma - cei care va raspund pe acest forum nu au cum sa ghiceasca acest aspect.

Asa cum ati primit mai sus raspuns este nevoie de mandat - la fel cum ar trebui daca Politia ar dori sa va cerceteze casa (care este tot proprietate personala).

Chiar daca ar fi telefon de serviciu ,tot nu are voie sa faca asa ceva.

Alte discuții în legătură

Document perchezitie informatica ciurli_si_burli ciurli_si_burli In urma perchezitiei informatice am semnat un raport in care se prezenta continutul gasit. Dupa semnarea acestuia, am asteptat sa mi se inmaneze un exemplar si ... (vezi toată discuția)
Amenintare procuror. 300 suspecti, se poate cere perchezitie la toti ?? ingrtel ingrtel Intr-un dosar penal privind amenintarea unor procurori ... suntem in jur de 300 de suspecti/martori . Va rog sa-mi spuneti in ce conditii ne pot cere ... (vezi toată discuția)
Infractiuni informatice mariuscostel mariuscostel Buna ziua. Am si eu o mare problema,dar si cateva dileme in acelasi timp. Pe data de 11 mai 2016,la ora 06.10,am avut \"onoarea\" de a primi in locuinta pe ... (vezi toată discuția)