Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren concesionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren concesionat

Detin un teren concesionat (pe o durata de 49 de ani) in mediul rural, pentru care am platit 8 ani concesiunea. Mi s-a oferit posibilitatea de a-l cumpara si mi s-au dat de la primarie documentele necesare intocmirii cartii funciare. De la cadastru mi s-a comunicat ca terenului respectiv (care face parte dintr-o suprafata alcatuita din mai multe loturi) nu i s-a facut intabularea, de catre primarie, figureaza ca si pajiste. Ce este de facut? Pot sa actionez primaria in judecata pentru recuperarea sumelor platite drept concesiune? Terenul, mi s-a spus ca nu poate fi vandut, trebuie ordin al ministrului prin care sa poata fi intabulat (scuze, daca termenii folositi de mine nu sunt corecti, asa am retinut). Multumesc.
marmih, utilizator
Faceti intabularea pe terenul concesionat si apoi il cumparati. Primaria in baza caror acte v-a concesionat acel teren, doar pe planuri cadstrale?
Trebuie sa intocmiti toata documentatia cadastrala pe tarlaua care cuprinde loturile concesionate de dumneavoastra.