Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Răspundere civilă delictuală ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Răspundere civilă delictuală ?

Bună seara! Un bun aflat în indiviziune este folosit în mod exclusiv de către doi co-indivizari.
Co-indivizarul care nu este lăsat să-și exercite drepturile a cerut instanței ieșirea din indiviziune, dosarul fiind într-o stare avansată existând deja încheiere de admitere în principiu.
Întrebare: Poate intenta co-indivizarul o acțiune în răsp. civilă delictuală cerând daune pentru lipsa de folosință a imobilului?
Taxa judiciară de timbru pentru această acțiune este reglmentată de art. 3 din O.U.G 80/2013 ?
sigur,poate cere ca nu-l doare gura..
dar la ce v-ati gandit ca ar reprezenta acest delict constand in lipsa dvs de folosinta?
asa..intreb ca sa admit intrebarea:D
Delictul constă în limitarea accesului în bunul comun, poate s-a încasat și vreo chirie de la vreun chiriaș ......
Nu trebuie să o admiteți întrebarea ci doar să îmi aduceți argumente dacă ar cam fi răspundere civilă delictuală, de aici și semnul întrebării din titlul topicului :)
Nu este raspundere delictuala ci eventual raspundere contractuala.