Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rasp delictuala contract de asistenta jur
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rasp delictuala contract de asistenta jur

S-a depus impotriva clientului o plangere pt savarsirea infractiunii de inselaciune. A fost incheiat un contr de asistenta juridica pentru reprezentarea acestuia in fata organelor de politie. Procurorul a dispus neinceperea urmaririi penale. Acum clientul doreste sa-si recupereze cheltuielile facute cu acea plangere de la cei care au introdus plangerea. Se poate merge pe rasp civila delictuala? Ati mai avut un astfel de caz?
nu se poate merge doar in pretentii in vederea obtinerii cheltuielilor de judecata..

insa daca tot faceti actiunea, faceti si pe raspundere delictuala cereti 1 leu despagubire daune interese ( morale ), justificat de lipsa banilor, pentru taxa urmand ca ulterior..., leu ce reprezinta parte din prejudiciul creat prin denuntul aratat.
aveti sanse bune sa obtineti cheltuielile si apoi mai vedeti:))
ContSters126925, utilizator
cum a justificat procurorul rezolutia de NUP?
Nu exista motive temeinicce care sa indice faptul ca B clientul meu a savarsit infra de inselaciune. Eu zic ca merge pe rasp civila delictuala- mi-a cauzat un prejudiciu plangerea formulata impotriva mea, cu rea-credinta, mi-a fost afectata imaginea.Am contr de asistenta cu care dovedesc prejudiciul concret si actual.
De ce nu face plangere penala pentru denunt calomnios ca sa se constituie parte civila acolo?
Si eu aveam aceasta solutie dar clientul deja a pornit procesul avand ca obiect pretentii , in drept pe art.998-999