Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Hotarare de Guvern, o lege iese de sub controlul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Hotarare de Guvern, o lege iese de sub controlul statului

In anul 2000 apare Legea 156 publicat in MO nr. 364 "Lege privind protectia cetatenilor români care lucreazã în strãinãtate". Capitolul II - activitatea de mediere se face cu acreditare de la Ministerul Muncii.
In anul 2002, se emite HG 850 publicat in MO nr.628 - si "3. Capitolul II -Acreditarea agentilor de ocupare a fortei de munca se abroga".
Activitatea de mediere este scoasa de sub controlul statului. Intrebare: Este un abuz faptul ca activitatea acestor societati este scoasa de sub orice control?
Cornel Vasile, Consilier juridic