Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate

barbat, nascut in 20 martie 1955, pensionat gr.3 de invaliditate in 2010, avand stagiul de cotizare de 32 ani. din 2010 si pana in prezent a lucrat cu contract de munca (4 ore/zi), fiind revizuibil anual. cand devine nerevizuibil?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

2. Pentru un barbat nascut in martie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

3. - Perioada cat a lucrat cu 4 ore pe zi este stagiu normal (complet) de cotizare la pensie.
- Ca urmare la varsta de 60 de ani, in martie 2015, poate solicita sa nu mai fie supus revizuirii medicale (lit.c de mai sus).

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
comisia de expertiza a comunicat anul acesta ca este revizuibil pana la 65 de ani, fiindca la data pensionarii nu avea stagiul complet de cotizare.cum poate fi lamurita aceasta problema?
Pentru a trece la nerevizuibil(60 de ani)trebuie ca in ultima decizie sa aiba indeplinita conditia stagiului complet de 35 de ani.
si cum se poate obtine o noua decizie care sa tina cont de realizarea stagiului de 35 de ani?
Daca la data pensionarii de invaliditate nu a avut stagiul complet de cotizare de 35 de ani nu are cum sa i se elibereze acum o adeverinta ca a avut stagiul de cotizare de 35 de ani.