Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate firma

buna ziua!
mai am putin si imi deschid o firma(srl).
as dori sa stiu ce trebuie sa fac pt a tine contabilitatea.
ce ar trebui sa fac lunar?
care sunt impozitele?
pe unde trebuie sa umblu?
si daca eu sunt administratorul firmei pot sa fiu si singurul angajat(adica sa nu trebuiasca sa angajez pe nimeni)
eventual as putea sa numi platesc si salariu si daca nu se poate cat as putea sami pun cel mai putin si daca nu am bani o luna cum sac sami platesc salariu?ce se poate intampla?

sper ca intelegeti ce vreau sa spun. :))
nu - mi; să - mi;!!!!!!!
sunt obisnuit sa scriu asa din sms-uri din economie de caractere... :) nu ai stiut sa raspunzi la mesaj si te-ai gandit sa spui si tu ceva...destept lucru...chiar am ramas fara cuvinte
1)daca vei fi asociat unic nu poti fi si salariat la firma ta .Poti sa te inregistrezi doar cu un contract de asigurare.
2)daca o sa fie o microintreprindere e musai sa angajezi pe cineva in termen de 60 zile (chiar si cu timp partial-2 sau 4 ore.
3)pentru a putea tine contabilitatea ar trebui...(scuza-ma!) sa stii contabilitate!!!
4)salariul minim pe economie este de 310 RON sau 330 RON (e o intreaga polemica pe tema asta).
5)impozite....uuuuf!Depinde.....pentru un salariat se plateste ;
suportat de asigurat:
9.5% cass
1% somaj
6.5% sanatate
impozit salar
suportat de angajator
22% cass
9.5% sanatate
3%somaj
0.75% comision ITM
0,45% fond risc (in functie de codul CAEN din codul fiscal)
Alte impozite ...depinde de activitatea desfasurata.Daca e micro 3% din venituri daca nu 16% impozit pe profit.
daca vrei sa afli mai multe si sa nu ai probleme(sunt contabila)da-mi un telefon si vorbim pentru ca sunt multe de facut pe care ar trebui sa ti le scriu aici.
Mihaela tel. fix 021/240.99.34 sau 0724034842
TVA 19% ( 9 % ) dacă esti înregistrat ca plătitor de TVA....