Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Deschidere magazin
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Deschidere magazin

in primul rand LA MULTI ANI,acum as dori sa intreb daca pot deschide pe PFA un magazin de vanzare produse de curatenie,ce acte ar trebui sa intocmesc dupa ce deshid PFA-ul?va multumesc.
Puteti sa deschideti o intreprindere individuala si apoi sa inchiriati spatiul pe aceasta intreprindere individuala unde sa comercializati acea gama de produse.
Va trebui sa aveti casa de marcat.
Veti completa registrul jurnal de incasari si plati unde treceti incasarile adica raportul zilnic de la casa de marcat, platile adica documentele de plata la facturile de achizitie produse de curatenie de la furnizori.
Va trebui sa completati nir la fiecare factura de achizitie marfa.
Pentru inceput, la infiintarea intreprinderii individuale nu e nevoie sa va declarati platitor de tva.
Va mai trebuie registru inventar unde treceti intrarea bunurilor de natura mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar achizitionate cu factura pe intreprinderea individuala. Mijloacele fixe sunt bunurile cu valoarea de achizitie de peste 2500 lei si doar pentru acestea calculati amortizarea.
Detalii privind cam ce cheltuieli puteti sa deduceti le gasiti la art. 48 din codul fiscal.
Aveti in vedere ca va trebui sa platiti ca titular al intreprinderii individuale, pe langa impozitul pe venit de 16% si contributie la sanatate si de pensi (acesta din urma daca nu mai aveti in alta parte un contract de munca valabil).
Detalii pentru actele care va trebuie la registrul comertului pentru a va autoriza, le gasiti la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
va multumesc