Pana acum, se aplica pentru Documentaţii de atribuire numai legislaţia Romaniei aplicabilă , în speţă , la Contracte Conditiile Contractuale Generale şi Speciale FIDIC 1999 « Yellow Book» » traduse in limba romana si legiferate prin Ordinul nr. 915 / 465 / 415 / 25.03.2008 emis de Ministerului Economiei si Finantelor, Ministerului Transporturilor si Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor si publicat in Monitorul Oficial nr. 424 / 05.06.2008.
- In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 344, din 22 mai 2009, a fost publicat Ordinul Ministerului finantelor publice, al Ministerului transporturilor si infrastructurii si al Ministerului dezvoltarii regionale si locuintei nr. 1059/555/306/2009 privind abrogarea Ordinului ministrului economiei si finantelor, al ministrului transporturilor si al ministrului dezvoltarii, lucrarilor publice si locuintei nr. 915/465/415/2008 pentru aprobarea conditiilor contractuale generale si speciale la incheierea contractelor de lucrari.
- care este acum documentul/documentele obligatorii, sau nu, pentru toate autoritatile contractante din Romania privind conditiile contractuale aplicabile proiectelor cu finantare fonduri de coeziune?
o zi excelenta tuturor,
Litigii contract
simona35
La contractele de achizitii publice de lucrari conformr Ordinului 915/2008, trebuie precizat ca litigiile se vor solutiona conform Ordinului 915 sau putem ... (vezi toată discuția)