Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont TVA

In balanta de verificare am soldul contului 4423 tva de plata 2400 care provine de la o factura emisa in luna decembrie 2011 si soldul contului tva de recuperat 645 care vine dintr-un decont depus in luna iunie 2009 pentru care nu am solicitat rambursare. Din iunie 2009 toate deconturile depuse de tva au avut valoarea zero "0" pentru ca nu s-au mai emis facuri si nici nu s-au mai facut achizitii.
Cum pot rezolva sa inchid aceste doua conturi in balanta de verificare?
Care este suma de tva pe care trebuie sa o platesc?
In decontul de tva la pozitia 36 este trecut: Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedentă pentru care nu s-a solicitat rambursare (rd.40
din decontul perioadei fiscale precedente) - pot trece aici suma de 645 si automat mi se modifica suma de plata aparand de plata decat diferenta de 1755"? E corect asa?
Care este perioada limita in care aceasta rubrica poate fi completata? Se refera strict la decontul precedent adica la cel pe trim III?
In lucrarile contabile pe luna decembrie inregistrati articolul contabil prin care inchideti contul 4424 cu valoarea de 645 si ce ramane in sold la contul 4423 (2400-645) aveti de plata pana pe 25 ianuarie 2012 si de trecut in declaratia 300. Da, completati declaratia si va rezulta de plata 1755 asa cum exemplificati.
george-neagu, moderator
Care este articolul contabil prin care inchid contul 4423?
Nu este nici o problema ca acest sold vine tocmai din 2009? Nu exista un termen limita?
4423 = 4424 cu valoarea 645. Nu e nici o problema daca vine de demult, ce sa-i faci daca intre timp nu s-a miscat nimic pe la firma.