Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SOLD TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SOLD TVA

Pentru o societate la care depun decl la trimestru am cerut rambursarea TVA-ului in decontul din 09.2014 si banii mi-au intrat in februarie 2015. In decontul din dec 2014 am pornit de la 0 , iar in balanta din dec 2014 imi ramane si suma pentru care am cerut rambursarea (pana in februarie 2015 cand a fost operat extrasul de cont) . E corect asa? Nu trebuie contul 4424 (tva de recuperat) din balanta pe decembrie 2014 sa corespunda cu soldul din decl 300 pe decembrie 2014. Cum sa procedez?
Pentru sumele care nu au fost restituite se face nota ctb : 6581 = 4424 ?

Multumesc.
Nu in calitate de expert.... dar iti raspund din experienta:

1. da,este normal sa ai TVA de recuperat in 4424 chiar daca ai reluat soldul de la 0 in declaratia 300 ( mai exact, ai procedat corect). Iti sugerez un analitic 4424.TVA de recuperat - rambursare solicitata ANAF etc.

2. 6581 = 4424 am folosit si eu.

zi buna!