Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu 12/24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu 12/24

in cazul unui angajat ce lucreaza 12/24, daca acesta isi ia 1 zi de sambata libera (respectiv de joi pana luni nu lucreaza), cum anume se va socoti concediul?
dat fiind faptul ca legea considera ca fiind concediu de odihna 8 ore de luni - vineri. in anumite programe de salarii trebuie trecut numarul de ore de concediu si nu de zile. in acest caz sunt 8 sau 12?
multumesc!
Nu are nicio legatura durata CO cu timpul de munca.

Un salariat are dreptul la minim 20 de zile lucratoare de CO.
deci 12 ore libere sambata inseamna 1 zi de concediu? adica 8 ore de concediu ? (programul saga cere numarul de ore de concediu)
Ce treaba are orele de sambata cu zilele de CO?

Zilele de sambata sunt zile de repaus saptamanal.
angajatul lucreaza marti-joi-sambata-luni. vrea concediu pentru sambata. nu vrea invoire, nici sa recupereze, pur si simplu concediu. dar legea spune ca doar de luni-vineri se consedera concediul.
ce e de facut in aceasta situatie? nu pot sa ii refuz omului concediul sambata.

(aceeasi intrebare si in situatia celor ce lucreaza joi-luni si vor sambata si duminica concediu)
1. Care lege spune ca numai luni-vineri se considera CO?

2. Daca programul lui de munca cuprinde si ziua de sambata si are liber in alta zi din cursul saptamanii , atunci ziua de sambata devine zi lucratoare si i se poate acorda CO pentru aceasta zi.