avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termene de prescriere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termene de prescriere

In anul 2006 am contractat un credit de la o banca in val de 5000 lei,pentru care am platit cu varf si indesat pt intarzieri.Ulterior banca a vandut o creanta de cca 1000 lei unei firme de recuperare.Am platit si acolo in jur de 2000 lei si ma trezesc in 2014 ca ma suna din nou firma de recuperare ca mai trebuie sa le platesc 2500 lei din care am platit cca 1250 lei.In 2015 ma suna din nou sa platesc iar 2500 lei esalonat in 10 luni.Eu m-am saturat cat am platit.Care ar fi urmarile daca nu mai platesc nimic?Si apoi datoria dupa 8 ani nu s-a prescris? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: stelaezaru , utilizator 19:38, 12 Ianuarie 2015
Nu e vb de prescriptie ca ati tot platit la el.
Cereti explicatii firmei de recuperari si daca aveti dovada platilor, faceti contestatie la executare cand si daca veti ajunge acolo.
Multumesc pt raspuns.Problema e ca eu n-am fost notificata in scris decat prin 2010 de aceasta firma de recuperare,cand ma instiintau ca au cesionat creanta.De atunci si pana in ziua de azi am fost contactata doar telefonic si amenintata cu dosar de executare silita.Ce ma sfatuiti? Sa mai platesc sau nu? pe baza a ce ar putea sa-mi faca dosar de executare silita?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperatori creante gogu002 gogu002 Am facut un credit de nevoi personale de10000 euro in anul 2006.Am platit ratele timp de 3 ani ,dar de1an nu am mai putut sa platesc.Am primit notificare de ... (vezi toată discuția)
Lamurire despre un imprumut paulica_67 paulica_67 In 2015,am luat un imprumut de la Provident in valoare de 2500 ron .am achitat 800 lei.in 2018 m a sunat un executor judecatoresc si mi a spus ca am de plata ... (vezi toată discuția)
Executare silita draghici_c draghici_c Am o intrebare legata de firmele de recuperare.Am contractat un credit si nu am mai achitat rata de 3 ani.Banca a cesionat creditul unei firme de ... (vezi toată discuția)