Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termene de prescriere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termene de prescriere

In anul 2006 am contractat un credit de la o banca in val de 5000 lei,pentru care am platit cu varf si indesat pt intarzieri.Ulterior banca a vandut o creanta de cca 1000 lei unei firme de recuperare.Am platit si acolo in jur de 2000 lei si ma trezesc in 2014 ca ma suna din nou firma de recuperare ca mai trebuie sa le platesc 2500 lei din care am platit cca 1250 lei.In 2015 ma suna din nou sa platesc iar 2500 lei esalonat in 10 luni.Eu m-am saturat cat am platit.Care ar fi urmarile daca nu mai platesc nimic?Si apoi datoria dupa 8 ani nu s-a prescris? Va multumesc.
Nu e vb de prescriptie ca ati tot platit la el.
Cereti explicatii firmei de recuperari si daca aveti dovada platilor, faceti contestatie la executare cand si daca veti ajunge acolo.
Multumesc pt raspuns.Problema e ca eu n-am fost notificata in scris decat prin 2010 de aceasta firma de recuperare,cand ma instiintau ca au cesionat creanta.De atunci si pana in ziua de azi am fost contactata doar telefonic si amenintata cu dosar de executare silita.Ce ma sfatuiti? Sa mai platesc sau nu? pe baza a ce ar putea sa-mi faca dosar de executare silita?