Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Renuntare la plata ratelor bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Renuntare la plata ratelor bancare

Buna ziua,
Am un credit in franci, credit cu ipoteca pe garsoniera pt care am luat creditul, in 2007. In acest moment valoarea garsonierei a scazut si nu mai acopera contravaloarea creditului. Daca nu mai platesc ratele, in afara de faptul ca banca imi va lua imobilul, ma mai poate urmari in vreun fel pentru suma care ramane neacoperita din vanzarea imobilului? Precizez ca nu mai suntem proprietarii altui imobil, iar in contractul de credit eu sunt coplatitor si sotul este debitorul principal.
Veți rămâne ambii datori pt diferența rămasă de.plata, bănuiesc sa aveți venituri, pe acestea va fi înființate popriri.
Nu se poate face in instanta o cerere de stergere a restului datoriei? Au existat astfel de cereri?
Daca aveti de dat niste bani, instanta nu poate stabili ca nu aveti.
Nu avem nici lege a falimentului persoanei fizice.
Solutia ar fi ca toti cei cu credite sa nu mai platim ratele...Si atunci bancile ne vor face invitatii la negociere . Solutia este asociere pentru lupta impotriva sistemului.
Dv singur daca nu platiti creditul banca va executa silit garsoniera si sigur va pune poprire pe cel putin o treime din salariu. Dar noi toti sclavii la banci daca nu platim ratele atunci vom putea negocia cu bancile