Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Francii elvetieni - credite cu probleme
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Francii elvetieni - credite cu probleme

In 2007 am obtinut un credit in valoare de 25.000 de franci elvetieni fara ipoteca . La acea vreme, rata ce-mi revenea lunar echivala cu aproximativ 8 milioane lei vechi. Astazi, cand avem un curs de 3,7 ron, trebuie sa dau Bancii 1554 ron. Este peste puterile mele financiare. Nu stiu ce pot sa fac pentru a negocia cu Banca modalitati de rambursare care sa presupuna si din parte acesteia o cota parte la aceasta diferenta de curs. Pana la urma ar trebui riscul sa fie preluat si de Banca nu numai de client. La ce riscuri ma expun daca nu mai platesc acest credit ? Ce ar insemna daca le-as plati in fiecare luna doar o parte din rata ?
Am nevoie urgent de un sfat pentru ca sunt deja in intarziere cu 20 zile la rata lunii iunie si nu stiu cum sa rezolv aceasta problema. Ma copleseste.
din pacate ptr dvs riscul a fost asumat si de catre banca, in sensul ca daca cursul CHF ar fi fost in sens contrar ati fi achitat astazi doar 400 ron rata lunara. si nu cred ca ati fi fost fericit daca banca venea la dvs si v-ar fi rugat sa acceptati o rata mai mare ptr ea a jucat in pierdere.

insa banca a estimat corect cursul chf ptr urmatorii ani - pe piata forex cursul eur/chf este in scadere din 1993 - mai pe intelesul celor care nu joaca pe piata forex chf este in crestere fata de euro (implicit si fata de ron) din 1993 si pina astazi.

Credeati ca bancile ofereau creditein chf stiind ca vor iesi in pierdere? :D stiau de atunci ca chf va fi o valuta care se intareste si ca profiturile lor vor fi in crestere.

Trecind la domeniul juridic - riscul consta in scadenta anticipata a creditului urmata de executarea silita a garantiilor sau a patrimoniului dvs si coplatitorilor / girantilor.
Va recomand sa mergeti sa discutati problema cu banca inainte ca restantele sa se agraveze si sa incercati o refinantare sau o restructurare a creditului.
Dobanzile de referinta sunt calculate in functie de mai multi indici printre care inflatia, riscul de tara, dobanda efectiva(fara risc), riscul de lichiditate si o prima de scadenta. Toate acestea puse cap la cap ce va spun ?

Chiar nu v-at intrebat cand ati semnat contractul de ce dobanda la CHF era mult mai mica ca dobanda la euro sau la lei ?
E normal ca in cazul unor "cutremure" in economia mondiala ca francul sa creasca in raport cu leul. Aveti noroc ca atat francul cat si leul( si de fapt toate monedele) sunt controlate si cursul nu e lasat la voia intamplarii, ca altfel dezechilibrul intre franc si leu ar fi mult mai mare.

Si aceasta teorie nu este valabila numai in cazul franc-leu ci se aplica si in raportul francului cu alte monede.

Francul este regele monedelor iar cei care au tras acest loz castigator plang acum in pumni. Vorba aia, unde nu-i cap vai de picioare.
Mi-as fi dorit sa-mi dati ceva solutii de negociere cu Banca pentru a diminua rata lunara. Sigur, la momentul luarii acestui credit am mers pe mana unei firme de brokeraj care a venit cu " cel mai avantajos credit". Nu am studiat piata, nu am cautat nicio informatie pe net care sa ma ajute la luarea deciziei.
Mi-am facut "mea culpa". Stiu ca este foarte tarziu pentru asta si, tocmai de aceea ceream o solutie civilizata de "iesire din criza".
Mergand la negocieri cu Banca in urma cu un an am primit ce ma asteptam: "nu sunteti bugetar, nu sunteti somer, nu putem decat sa o luam de la capat cu o refinantare care presupunea 12 ani de credit, alte dobanzi s.a.m.d", lucru pe care nu l-am facut pentru ca reducerea ratei lunare era aproape nesemnificativa: 40 chf.
Fiind la apogeul financiar , pentru astazi, mi-am programat o intalnire cu reprezentantii Bancii si chiar nu stiu , din punct de vedere legal, cum pot sa-mi cer drepturile de client. Daca se poate, v-as ruga un sfat !
tocmai asta este problema dvs - drepturile de client nu v-au fost incalcate!! din ce spuneti dvs nu exista nimic de reprosat bancii.

incercati o restructurare a creditului in alta moneda - BNR recomanda in RON, mai ales ca eur/ron nu se asteapta schimbari mari de curs.
Nu mi s-a mai dat o astfel de posibilitate de a restructura creditul intr-o alta moneda datorita faptului ca, la acest moment, sunt supraindatorata din cauza diferentei de curs. In 2007 cei 25.000 de franci echivalau cu 500 de milioane lei. De atunci si pana acum, cu o rata de 430 chf, am dat Bancii aproximativ 250 milioane, iar acum datoria mea ar fi de 725 milioane in conditiile in care as dori sa rambursez datoria.