Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit - handicapat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit - handicapat

Buna ziua, in cazul unui angajat cu handicap mediu acesta este cumva scutit de impozitarea salariului?
Codul fiscal - Legea nr.571/2003:

ART. 55
......
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:....
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;....

O persoana cu handicap mediu nu este scutita de plata impozitului pe veniturile de salariu.