avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe salariu pentru persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe salariu pentru persoana cu handicap

se retine impozit pe salariu(nu pensie)pentru o persoana cu handicap?
Cel mai recent răspuns: chris_profu , utilizator 09:28, 12 Octombrie 2015
daca are un certificat de incadrare in handicap grav sau accentuat
vedeti codul fiscal Legea 571/2003
CAPITOLUL III
Venituri din salarii
Art. 55
Definirea veniturilor din salarii
al 4
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Scutirea de impozit pe salariu luiza04 luiza04 Buna ziua, am spondilita anchilozanta si am auzit ca pot fi scutita de imozitul pe salariu.Orice informatie legata de actele necesare si cui ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe venit persoana cu handicap n_roxxanne n_roxxanne Conform legii, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe venit. Angajatorii (societatile) sunt oblihgate sa nu retina acest impozit? care ... (vezi toată discuția)