Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe salariu pentru persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe salariu pentru persoana cu handicap

se retine impozit pe salariu(nu pensie)pentru o persoana cu handicap?
daca are un certificat de incadrare in handicap grav sau accentuat
vedeti codul fiscal Legea 571/2003
CAPITOLUL III
Venituri din salarii
Art. 55
Definirea veniturilor din salarii
al 4
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
multumesc frumos!