Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Scutire impozit pe venit persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Scutire impozit pe venit persoana cu handicap

Conform legii, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe venit. Angajatorii (societatile) sunt oblihgate sa nu retina acest impozit? care este legea?
multumesc,
Depinde de gradul de handicap.
Angajatul trebuie sa depuna la angajator o copie dupa documentul care atesta incadrarea in gradl de handicap grav sau accentuat, iar angajatorul este obligat sa nu retina impozitul pe salariu.

Codul fiscal - Legea nr.571/2003:

ART. 55
......
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:....
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;....
ana-cer, moderator
L nr 448/2006 art 26
Multumesc mult
Buna ziua,
Incepand de azi se impoziteaza si bacsisul/tipsul. Persoanale cu handecap grav sau accentuat nu sunt scutite de acest impozit? Multumesc.
Persoanele cu handicap grav sau accentuat vor fi scutite, începând din acest an, de la plata impozitului pentru toate categoriile de venituri realizate, prin Ordonanţa Guvernului nr. 4/2015, informează Ministerul Muncii.

Intra aici si venitul din bacşisul care se împarte la angajaţi – impozitarea la nivelul angajatului cu 16%, impozit pe venit din alte surse, prin reţinere la sursă???
Multumesc.