avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Executata silit de catre avocat cu o copie a ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Executata silit de catre avocat cu o copie a contractului de asistenta juridica

Buna ziua,


Avocatul care m-a reprezentat in instanta, in ziua in care era ultimul termen la proces, mi-a indicat sa mai semnez un contract de asistenta pe motiv ca s-a schimbat numarul dosarului, eu achitandu-i inainte de redactarea cererii de chemare in judecata, discutand si de onorariul de succes la care mi-a zis ca nu se pune problema. Eu am semnat dupa indicatii, dansul acoperind cu toata palma intreaga foaie. Dupa ce am semnat a ridicat mana si am vazut suma de 6500 lei. Am anulat cu o linie toata suma, nu mi-a dat nici un exemplar, ba mai mult, am castigat procesul, am discutat si a promis ca anuleaza contractul si cand recuperez eu banii sa-i dau 1500 lei. Dansul m-a data in executare, am depus contestatie, dar la xecutor este FORMULARUL ROZ, autoimprimat. Deci sa inteleg O COPIE ? Cum sa fac?Unde-i cel galben? Poate sa vina executorul cu o copie? Sunt disperata. M-a inselat pe fata. Nu s-a schimbat nr la dosar. Eu am crezut. Am poprire 410 lei, credit in CHF, singura cu doi copii minori, cel mare a facut si pancreatita de la medicamente administrate gresit in spital. Nu stiu cum sa fac, la barou a avut castig de cauza dl avocat.#-o
Cel mai recent răspuns: Ionita Loredana Avocat , Avocat 20:57, 21 Ianuarie 2016
Formularul roz e originalul, cel alb e copia. Nu stiu ce sa faceti, depinde de ce anume s-a intamplat in contestatie. cereti suspendarea si suspendarea provizorie. Nu inteleg cum ati anulat suma cu o linie si de ce nu ati cerut o copie, mai ales ca deja vazuserati 6500 de lei... Nu ati avut martori cu dv.?
Din pacate, sunteti in utlima sansa cu contestatia.
Da, dar primul este galben, se scrie pe el cu pixul, cel roz este imprimat doar si deobicei se da la client.
Nu am vazut astfel de contracte inseamna... mergeti in contestatie. De unde stiti ca acel exemplar e la executor?
Am mers la executor sa vad cu ochii mei contractul. Nu sunt singura ,,pacalita''. Deci, eu am un contract initial cu dl avocat, cand am negociat pe indelete, a fost totul la vedere. am scris cu pixul pe cel galben, s-a autoimprimat cel roz care pe loc a fost deprins si a intrat in posesia mea. De data asta, eu nu am primit nimic, totul a ramas la dansul iar la executor este cel roz, autoimprimat , si cu el am fost executata.
Multumesc mult.
Nu sunt deloc adeptul „sesizărilor penale” și cu rost și fără rost, dar în acest caz, dacă faptele sunt așa cum le susțineți, poate fi vorba de o cauză penală, mai ales dacă nu sunteți singura „păcălită”.

Vorbiți cu un avocat (din păcate tot cu un avocat ar fi bine să vorbiți - unul în care să încercați să aveți, din nou, măcar puțină încredere), care să vadă toate înscrisurile pe care le aveți și apoi să depună sesizarea penală cu privire la faptele expuse.

Alte discuții în legătură

Contract de asistență juridică în copie, nedatat, cu plata în rate. poate impune avocatul plata integrală? maxx_maxxx2004 maxx_maxxx2004 Buna ziua, In conditiile in care din partea avocatului am primit copia contractului de asistenta juridica, nu originalul, si aceasta nedatata, acest ... (vezi toată discuția)
Urgenta ContSters126274 ContSters126274 Vreau sa dau in judecata un avocat pentru inselaciune, unde depun plangerea? Am sanse sa gasesc un avocat care sa ma sprijine in aceasta cauza? (vezi toată discuția)
Avocati popescu marcela popescu marcela Buna ziua, In derularea unui contract de asistenta juridica intre un avocat si o persoana juridica pentru achitarea onorariului este normal ca avocatul sa ... (vezi toată discuția)