Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 1091/2014 – Salariul de bază minim brut pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 1091/2014 – Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în 2015

Buna ziua
Conform acestei hotarari de guvern : HG 1091/2014 – Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în 2015 incepând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5,781 lei/oră.

Intrebarea este urmatoareaL Cum se ajunge la aceasta valoare si nu este o alta valoare,se tine cont de un cos minim de cumparaturi,de caloriile ce trebuie sa fie consumate de un individ in 24 ore sau asa este ca asa vor ei?!
Va multumesc #-oX-(
sa inteleg ca nu stie nimeni sau nu se doreste a da un raspuns?!
Numai cei de la MInisterul Muncii, Guvern sau Institutul National de Statistica va pot spune cum au ajuns la o astfel de valoare.
Acesta este raspunsul dat de catre MMPSPV

Ce pot intelege de aici ca in momentul de fata calcularea salariului minim nu are suport real ?!
Stimată doamnă, ( :D) )

La e-mailul dumneavoastră transmis Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, înregistrat cu nr.3817/02.02.2015, vă aducem la cunoştinţă următoarele:

În strategia fiscal bugetară pentru anii 2015-2017 se are în vedere o creștere salarială a salariului minim brut pe tară garantat în plată.
În perioada trimestrul IV al anului 2000 - trimestrul II al anului 2003, valorile coşului minim de consum lunar au fost aprobate prin hotărâri ale Guvernului.
Începând de la data intrării în vigoare a OUG nr. 11/2004, aprobarea valorii coşului minim de consum lunar prin hotărâre a Guvernului şi publicarea acestei valori în Monitorul Oficial al României, nu mai sunt obligatorii.

Cu stimă,

Ion Gibescu
Director
Direcţia Politici Salariale

Întocmit
Bogdan Lamatic
Nu se intelege mai nimic, intrucat nu dezvolta modul cum au ajuns la aceasta valoare.
asta spuneam si eu,Ceea ce inteleg din acest raspuns este ca pana in 2004 se tinea cont de acest cos minim,dupa anul 2004 nu sa mai tinut cont de acest lucru .O sa vad ce spune OUG 11.2004