avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit 2014

Potrivit prevederilor art.34 alin. ( 1) din Codul fiscal, declararea si plata impozitului pe profit, cu exceptiile prevazute de prezentul articol, se efectueaza trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a primei luni urmatoare incheierii trimestrelor I-III. Definitivarea si plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectueaza pana la termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit prevazut la art. 35.

Potrivit prevederilor art. 35 alin (1) , contribuabilii au obligatia sa depuna o declaratie anuala de impozit pe profit pana la data de 25 martie inclusiv a anului urmator, cu exceptia contribuabililor prevazuti la art. 34 alin. (5) lit. a) si b), alin. (14) si (15), care depun declaratia anuala de impozit pe profit pana la termenele prevazute in cadrul acestor alineate.

Avand in vedere aceste prevederi, se va depune declaratia 101 pana la data de 25 martie 2015, fara sa mai depuneti si declaratia 100 pentru trimestrul IV 2014.

INTREBARE!
Directorul economic spune ca pana pe 25 ianuarie 2015 trebuie calculat impozitul pe profit pe trim.4, intocmit nota contabila , etc!!!???
Eu i-am raspuns ca pana pe 25.01.2015 nu se face nici o nota contabila in care implicat contul 441!!
Ajutati-ma va rog astazi cu un raspuns, bazat pe prevederi legale (daca cele de mai sus nu sunt clare pt. dansa!!)
Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Impozit profit anul 2014 str8 str8 Subiect: Impozit pe profit 2014 Potrivit prevederilor art.34 alin. ( 1) din Codul fiscal, declararea si plata impozitului pe profit, cu exceptiile prevazute ... (vezi toată discuția)
Declarare impozit pe profit trim iv, an 2014 Corina25121979 Corina25121979 Buna ziua, Impozitul pe profit aferent trimestrului IV al anului 2014 se declara in 100 pana la data de 25.01.2015 ca avand aceeasi valoare ca si impozitul ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 oroian-rodica oroian-rodica Buna ziua, As dori sa stiu daca se depune D100 pentru trim IV 2015 sau doar D101 pentru an 2015. O zi buna, (vezi toată discuția)