Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia pe caz de boala

va salut
va rog un raspuns in legatura cu pensia mea pe caz de boala
-sunt pensionat pe caz de boala grad doi (-pierderea totala a capacitatii de munca -nu necesita insotitor-) , din anul 2009 si am o pensie de 820 lei , pentru 33 de ani si sase luni de munca.....
am inteles CA SUNT PENALIZAT pina la indeplinirea conditiilor de pensie de limita de virsta , aceasta fiind la implinirea virstei de 65 de ani...sunt nascut in anul 1961 luna iunie...cu cit sunt penalizat si daca pot contribui cu o anumita suma la sistemul de contributie pentru pensii pentru a avea o pensie cit decit decenta....
va multumesc si astept raspuns
Pensia de invaliditate nu este cu penalizare.
Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Nu trebuie sa mai contribuiti.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.