avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia pe caz de boala

va salut
va rog un raspuns in legatura cu pensia mea pe caz de boala
-sunt pensionat pe caz de boala grad doi (-pierderea totala a capacitatii de munca -nu necesita insotitor-) , din anul 2009 si am o pensie de 820 lei , pentru 33 de ani si sase luni de munca.....
am inteles CA SUNT PENALIZAT pina la indeplinirea conditiilor de pensie de limita de virsta , aceasta fiind la implinirea virstei de 65 de ani...sunt nascut in anul 1961 luna iunie...cu cit sunt penalizat si daca pot contribui cu o anumita suma la sistemul de contributie pentru pensii pentru a avea o pensie cit decit decenta....
va multumesc si astept raspuns
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:57, 25 Ianuarie 2015
Pensia de invaliditate nu este cu penalizare.
Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Nu trebuie sa mai contribuiti.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Virsta de pensionare paun anton paun anton Va salut In data de 21.12.2009, am fost pensionat pe caz de boala in gradul doi de invaliditate , cu o pensie de 727 lei pentru un stagiu de cotizare de 31 ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala kazimir2048 kazimir2048 Doamne ajuta.Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg calculul virstei de pensionare antipata sau partial antipata.Mama nascuta in iunie 1965 are 26 de ani ... (vezi toată discuția)
Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 ... Bibi29 Bibi29 Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 lei pensia pe luna. Daca primesc indicele de corectie cind am depus cererea pentru pensia de ... (vezi toată discuția)