Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat intre o asociatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat intre o asociatie non-guvernamntala si o persoana fizica

Buna ziua!

Lucrez pentru o asociatie non-guvernamelntala si noi, ca asociatie am dori sa construim o casa de rugaciuni unei comunitati. Ni s-a pus la dspozitie un teren, aflat in proprietatea unui localnic. As vrea sa stiu ce tip de contract si ce ar trebuii sa stipuleze obligatoriu, trebuie sa incheiem cu persoana fizica, proprietarul terenului, pentru ca la sfarsit, constructia sa fie in proprietatea noastra, iar el/comunitatea sa aiba drept de folosinta asupra imobilului, numai in scopuri religioase?

Multumesc!:)
Poate fi un contract de comodat(folosinta gratuita) ori de inchiriere.
Sau un contract de superficie incheiat intre persoana fizica si asociatie, in baza caruia se constituie dreptul asociatiei de folosinta asupra terenului pe care vor fi edificate constructiile.
In baza acestui contract se pot ulterior obtine avizele si autorizatiile necesare pentru realizarea constructiei si apoi se poate intabula constructia pe numele proprietaului -asociatia non-guvernamentala.

Multumesc mult de ajutor!
Contractul de comodat(contract real , unilateral , cu titlu gratuit ) , respectiv cel de inchiriere (sinalagmatic,contract cu titlu oneros)pot imbraca forma actului sub semnatura privata , necesar in acest fiind doar consimtamantul partilor contractante (se incheie solo consensu , fara vreo alta formalitate).Atentie insa la continutul contractului , intrucat acesta reprezinta legea partilor , de care acestea sunt tinute.Daca doriti sa stiti cu exactitate care vor fi efectele respectivului contract, va recomand sa apelati la un specialist , pentru a va pune in vedere care sunt drepturile si obligatiile partilor contractante.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pana la urma tot constituirea unui drept de superficie este solutia.

Comodatul si inchirierea sunt doar paleative.

:bow: