avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... VIZA BUN DE PLATA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

VIZA BUN DE PLATA

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care efectueaza control financiar preventiv poate pune si viza BUN DE PLATA, pe facturi. Mentionez ca lucrez intr-o institutie publica.
Cel mai recent răspuns: ukzspan , utilizator 14:02, 28 Ianuarie 2015
Nu, persoana desemnata cu viza de C.F.P.P. nu poate exercita sau aviza documente care trebuie vizate cu viza C.F.P.P. ( de vazut OMFP 923/2014 – Normele privind exercitarea controlului financiar preventiv şi Codul specific de norme profesionale si ORDONANŢĂ
nr. 119 din 31 august 1999 (**republicată**)(*actualizată*)privind controlul intern şi controlul financiar preventiv ) .
Trebuie emisa dispozitie de catre ordonatorul de credite cu persoanele desemnate pentru fiecare operatiune cfrm. Ordinul 1792/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonanţarea şi plata cheltuielilor instituţiilor publice, precum şi organizarea, evidenţa şi raportarea angajamentelor bugetare şi legale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control financiar preventiv delegat danasavin danasavin există o reglementare legala a MFP care stabileşte plafonul financiar al unei autorităţi publice (ordonator secundar de credite), unde este necesară viza ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitati pentru functia de contabil-sef ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua, sunt economist in cadrul unei institutii aflate in subordinea Directiei de Sanatate Publica, si va rog frumos sa imi precizati in ce masura pot ... (vezi toată discuția)
Spor cfp monodora monodora Un sef contabil , care ocupa postul intr-o institutie publica, poate primi sporul pentru exercitarea controlului financiar preventiv ?Imi puteti indica si mie ... (vezi toată discuția)