Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... VIZA BUN DE PLATA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

VIZA BUN DE PLATA

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care efectueaza control financiar preventiv poate pune si viza BUN DE PLATA, pe facturi. Mentionez ca lucrez intr-o institutie publica.
Nu, persoana desemnata cu viza de C.F.P.P. nu poate exercita sau aviza documente care trebuie vizate cu viza C.F.P.P. ( de vazut OMFP 923/2014 – Normele privind exercitarea controlului financiar preventiv şi Codul specific de norme profesionale si ORDONANŢĂ
nr. 119 din 31 august 1999 (**republicată**)(*actualizată*)privind controlul intern şi controlul financiar preventiv ) .
Trebuie emisa dispozitie de catre ordonatorul de credite cu persoanele desemnate pentru fiecare operatiune cfrm. Ordinul 1792/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonanţarea şi plata cheltuielilor instituţiilor publice, precum şi organizarea, evidenţa şi raportarea angajamentelor bugetare şi legale