Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor CFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor CFP

Un sef contabil , care ocupa postul intr-o institutie publica, poate primi sporul pentru exercitarea controlului financiar preventiv ?Imi puteti indica si mie legislatia care reglementeaza acest aspect ? Va multumesc.

Ordonantei Guvernului nr. 119/1999, privind controlul intern/managerial si
controlul financiar preventiv , republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
- Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 1792/2003 pentru aprobarea Normelor
metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor institutiilor publice precum si organizarea, evidenta si raportarea angajamentelor bugetare si legale;
- Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003 pentru aprobarea Normelor
metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv cu modificarile si completarile ulterioare;
- Ordinele Ministrului Finantelor Publice nr. 1226/2003, 1 679/2003 pentru modificarea
Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv, aprobate prin O.M.F.P. nr. 522/2003 cu modificarile si completarile ulterioare;
- Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 912/2004 pentru modificarea si completarea
Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv aprobate prin Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003;