avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor CFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor CFP

Un sef contabil , care ocupa postul intr-o institutie publica, poate primi sporul pentru exercitarea controlului financiar preventiv ?Imi puteti indica si mie legislatia care reglementeaza acest aspect ? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: aleko27 , utilizator 09:24, 26 Februarie 2013


Ordonantei Guvernului nr. 119/1999, privind controlul intern/managerial si
controlul financiar preventiv , republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
- Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 1792/2003 pentru aprobarea Normelor
metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor institutiilor publice precum si organizarea, evidenta si raportarea angajamentelor bugetare si legale;
- Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003 pentru aprobarea Normelor
metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv cu modificarile si completarile ulterioare;
- Ordinele Ministrului Finantelor Publice nr. 1226/2003, 1 679/2003 pentru modificarea
Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv, aprobate prin O.M.F.P. nr. 522/2003 cu modificarile si completarile ulterioare;
- Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 912/2004 pentru modificarea si completarea
Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv aprobate prin Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 522/2003;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concomitent contabil si gestionar/ marianabarbu marianabarbu In prezent sunt contabil la o unitate de stat.Fiind in imposibilitatea de a face angajari , unitatea imi poate da gestiune , dat fiind faptul ca gestionaru ... (vezi toată discuția)
Subiect: evaluarea anuala angajati str8 str8 Subiect: Evaluarea anuala angajati Prin decizie interna semnata de conducerea societatii , in cursul anului 2013 am fost una din persoanele desemnate sa ... (vezi toată discuția)
Viza cfp nicoleta_2009 nicoleta_2009 Buna ziua? Este legal ca intr-o primarie secretarul( cu studii juridice) sa detina si viza CFP si sa primeasca spor de 25%? VA ROG BAZA LEGALA (vezi toată discuția)