Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perturbarea inopinata a orei de curs de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perturbarea inopinata a orei de curs de catre directorul scolii

Buna ziua!
As dori sa stiu (am cautat in Legea invatamantului reactualizata, Statutul personalului didactic si Regulamentul d efunctionare in invatamantul preuniversitar dar nu am MAI gasit...) articolul prin care ora didactica este neperturbabila. Acum 3 ani am gasit asa ceva dar nu mai stiu unde.
Ideea este daca directorul de scoala are dreptul de a intra inopinat in timpul orei, sa verifice prezenta sau trebuie sa anunte cadrul didactic la pauza.
multumesc
in regulamentul de ordine interioara trebuie cautat.
Art. 97, alin. 1, Statutul cadrelor didactice:
"Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfasurarii activitatii didactice de nici o autoritate scolara
sau publica."