Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere ore nesemnate in condica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere ore nesemnate in condica

Buna ziua,
As dori sa stiu daca directorul unei unitati de invatamant are dreptul de a retine orele din ziua precedenta care nu au fost semnate in condica, desi orele respective s-au efectuat. Am cautat in Legea invatamantului, in Statutul personalului didactic si in Regulamentul de ordine interioara, si nu am gasit nimic referitor la dreptul directorului de a taia ore efectuate.
Va multumesc.
nu.
In Regulamentul intern, Statut sau altceva ati gasit ca aveti obligatia sa semnati in condica pentru orele ce le efectuati?
Nu, nu am gasit. Nu am cautat insa in Codul Muncii. In ROI si Statut scrie ca angajatul trebuie sa indeplineasca ordinele conducerii, dar nu scrie ce se intampla daca nu le indeplinesc. In ceea ce priveste sanctiunile cu retinere din salariu, am inteles ca se fac numai dupa ce o comisie din scoala face o ancheta. Nu inteleg deci conform carei legi directorul a hotarat sa taie nu mie, ci la jumatate din scoala, orele de cu o zi inainte care nu erau semnate.