Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392 pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392 pentru PFA

Buna ziua.
O PFA inregistrata in Romania,efectueaza prestari servicii intracomunitare.
Pentru operatiunile realizate In tara nu este inregistrata ca platitoare de TVA .Pentru livrarile intracomunitare a fost nevoit sa se inregistreze si i s-a atribuit alt Cod de inregistrare in scopuri de TVA.
Prestarile intracomunitare au depasit plafonul de 220000lei.
Intrebarea mea este,ce declaratie trebuie sa depun,392A sau 392B si pe ce cod de inregistrare?
Multumesc frumos
Se depune intotdeauna cu codul de la registru
PS: daca ati depasit 220.000 incasari - fuguta la fisc ca ati devenit platitor de tva "normal"
Vi se anuleaza codul de tva suplimentar si vi se pune RO in fata celui de la registru..
Incasarile provin numai din prestari intracomunitare.Trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA?
Pentru livrarile/prestarile intracomunitare nu se depune formularul 392.
Nu prea am inteles raspunsul,de aceea revin cu mesajul.
O PFA declarata neplatitoare de TVA in tara si inregistrata in scopuri de TVA pt.servicii intracomunitare,a efectuat pt.anul 2014 numai prestari servicii intracomunitare.
In decembrie 2014,depaseste plafonul de 220.000lei si urmeaza procedura de inregistrare in scopuri de TVA.
Intrebarea mea este,in aceasta situatie mai trebuie sa depun declaratia 392 si care A sau B?

Multumesc frumos.