avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392 pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392 pentru PFA

Buna ziua.
O PFA inregistrata in Romania,efectueaza prestari servicii intracomunitare.
Pentru operatiunile realizate In tara nu este inregistrata ca platitoare de TVA .Pentru livrarile intracomunitare a fost nevoit sa se inregistreze si i s-a atribuit alt Cod de inregistrare in scopuri de TVA.
Prestarile intracomunitare au depasit plafonul de 220000lei.
Intrebarea mea este,ce declaratie trebuie sa depun,392A sau 392B si pe ce cod de inregistrare?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: prest , utilizator 13:55, 2 Februarie 2015
Se depune intotdeauna cu codul de la registru
PS: daca ati depasit 220.000 incasari - fuguta la fisc ca ati devenit platitor de tva "normal"
Vi se anuleaza codul de tva suplimentar si vi se pune RO in fata celui de la registru..
Incasarile provin numai din prestari intracomunitare.Trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA?
Pentru livrarile/prestarile intracomunitare nu se depune formularul 392.
Nu prea am inteles raspunsul,de aceea revin cu mesajul.
O PFA declarata neplatitoare de TVA in tara si inregistrata in scopuri de TVA pt.servicii intracomunitare,a efectuat pt.anul 2014 numai prestari servicii intracomunitare.
In decembrie 2014,depaseste plafonul de 220.000lei si urmeaza procedura de inregistrare in scopuri de TVA.
Intrebarea mea este,in aceasta situatie mai trebuie sa depun declaratia 392 si care A sau B?

Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii 392a / 392b ileana nico ileana nico Buna ziua, Pentru un PFA inscris in scop de TVA si care livreaza prestari servicii intracomunitare ( incepand din ian.2014). cu facturare lunara in euro, ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 misaaa misaaa am nevoie de o lamurire si anume: - sunt P.F.A. la norma de venit, neplatitor de TVA in Romania(am cod fiscal fara RO) - inregistrat in R.O.I., inregistrat ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392/2010 atalinna atalinna Buna ziua.Ce societate comerciala trebuie sa depuna declaratia 392 ptr anul 2010?Este conditionata de cifra de afaceri depunerea acestei declaratii?Si care ... (vezi toată discuția)