Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii 392A / 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii 392A / 392B

Buna ziua,

Pentru un PFA inscris in scop de TVA si care livreaza prestari servicii intracomunitare ( incepand din ian.2014). cu facturare lunara in euro, cu cifra de afaceri pe 2014 sub 200 000 ron, pentru anul 2014 in afara de declaratia 200 se mai depune 392A sau 392B....pentru ca nu am inteles....

Multumesc mult !
Ordin 93/2014:

392B

Formularul (392B) "Declaraţie informativă privind livrările de bunuri, prestările de servicii şi achiziţiile efectuate în anul . . . . " se completează de către persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie a anului de referinţă, respectiv a anului pentru care se depune acest formular, nu erau înregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi a căror cifră de afaceri realizată la acea dată, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 220.000 lei.

392A
Formularul (392A) "Declaraţie informativă privind livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate în anul . . . . " se completează de către persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie a anului de referinţă, respectiv a anului pentru care se depune acest formular, erau înregistrate în scopuri de TVA, potrivit art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi a căror cifră de afaceri, efectiv realizată la acea dată, este inferioară sumei de 220.000 lei.
Nu se depune acest formular dacă persoanele impozabile nu au desfăşurat livrări de bunuri şi prestări de servicii în anul de referinţă în interiorul ţării.

Deci 392 B nu depundeti (presupunand ca sunteti inregistrat cf art 153), iar 392A nu depuneti daca nu ati desfăşurat livrări de bunuri şi prestări de servicii în anul de referinţă în interiorul ţării.
Multumesc mult pentru raspuns, prestarile servicii sunt doar intracomunitare si din cate stiu este scutit de plata TVA ! ( daca inteleg bine, inscris in scop de TVA este termen diferit de patitor de TVA )
ileana nico, utilizator
Buna seara,

Mai am o intrebare ! Cheltuielile avute in anul 2014 pentru PFA, cu factura sau bon fiscal , respectiv cazare, combustibil , reparatii auto, consumabile, etc sunt considerate achizitii si trebuiesc evidentiate in ceva declaratie fiscala ? Sunt pareri impartite .

Multumesc mult .