avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din firma

Buna seara, am 50% actiuni intr-o firma care in acest moment este suspendata din 01.03.2012. As vrea sa ies din aceasta firma insa celalat actionar nu doreste sa preia actiunile . Cum pot iesi sau ce trebuie sa fac sa inchid aceasta firma?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Ardeleanu , Consilier juridic 22:18, 4 Februarie 2015
Solicitati dizolvarea in instanta, cu motivare temeinica.
Multumesc pentru raspuns, insa singura motiv este acela ca nu imi mai trebuie.
Puteti solicita si retragerea din societate, tot pe cale judecatoreasca, daca amiabil nu este posibil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere srl ContSters168570 ContSters168570 Avem un srl cu doi asociati 50% cu 50% iar eu sunt administrator unic.Doresc sa ma despart de celalalt asociat insa el nu este de acord.Nu doreste sa ne ... (vezi toată discuția)
Lichidare fara consens SVD SVD Se poate initia lichidarea unei societati fara acordul tuturor asociatilor (ponderea este 50-50) Asociatul care s-ar opune este si administrator unic. In ... (vezi toată discuția)
Cum ies dintr-o societate comerciala daca asociatul meu nu vrea? cioceanu mona cioceanu mona am o societate comerciala cu raspundere limitata. cu 2 asociati cu drepturi depline si amandoi administratori. si cu procent de 50% -50%. cum pot face sa ies ... (vezi toată discuția)