avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită a unei sume de bani
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită a unei sume de bani

Debitorul refuză în mod tacit executarea, cu toate că :
-a primit Încheierea din partea Biroului Executorului Judecătoresc
-a depășit terenul stabilit pentru executare.
Care sunt procedurile următoare?
Cât timp se alocă în acest caz?
Vă mulțumesc
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 15:53, 10 Februarie 2015
Debitorul ce calitate are? Cine este? Este statul roman?
Urmeaza executarea silita propriu zisa prin modalitatile prevazute in codul de procedura civila.

Luati legatura cu executorul.
Daca debitor este cumva statul roman sau unitate adm-teritoriala, si daca nu are bunuri urmaribile, lucrurile nu sunt chiar usoare. De aceea este important de stabilit cine este debitorul si ce face obiectul executarii silite.
Debitorul ce calitate are?
Una procesual pasivă în cadrul procedurii de executare?!

ce face obiectul executării?
Plata unei sume de bani?!


Executorul va căuta să identifice bunuri ale debitorului și le va scoate la vânzare silită, sau va inființa poprire pe sumele de bani datorate debitorului de către diverși terți.
Cât durează? ... depinde de bunurile identificate și de câtimea creanței.
[editat] nu este vorba de calitatea procesuala (ce eu asta am intrebat? ce calitate procesuala are?),nu, ci de calitate ca subiect de drept (si anume privat sau public) caci sunt efecte juridice fffffoarte diferite In plus, da, "ce face obiectul executarii silite?", caci daca nu sunt bunuri in circuitul civil, nu are ce executa.
Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Lipsa calitãtii procesuale pasive a bej ?? bufa bufa Cum se poate explica excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a unui BEJ care a facut o executare silită in procesul ulterior de intoarcere a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ce actiune pot intreprinde impotriva unui executor ... marius68marius marius68marius Buna ziua, ce actiune pot intreprinde impotriva unui executor ce a formulat o executare silita, avand in vedere ca mi-a fost comunicata doar incheierea de ... (vezi toată discuția)
Sanctiunea prescriptiei in timpul executarii silite tudorsad tudorsad Buna ziua, O intrebare poate interesanta, poate. In 2016 am pleacat din Romania. Am in tara doar un cont bancar deschis, fara nici o activitate din 2016. Nu ... (vezi toată discuția)