Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajati plecati in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajati plecati in strainatate

buna ziua
cum se procedeaza in situatia in care o societate comerciala are de facut un montaj in Franta ? mentionez ca transportam salariatii cu masina firmei iar perioada de lucru este de maxim 7 zile; ce documente trebuiesc facute din punct de vedere ITM? Multumesc mult pentru raspuns.
In baza a ce se face acel montaj ?
In baza unui contract incheiat intre o societate romana si una din Franta
In acest caz, puteti merge pe delegarea lucratorilor.

art.18 alin.1 C.mun.:
In cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 alin. (3), precum si informatii referitoare la:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.

Aceste informatii trebuie sa se regaseasca in continutul unui act aditional la c.i.m.