Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plecare in Franta cu muncitori din Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plecare in Franta cu muncitori din Romania

buna dimineata!

firma noastra are o lucrare in Franta pentru o luna de zile si o sa mearga acolo cu 25 de muncitori.
ce cadru legal avem d.p.d.v. al Codului Muncii?
ce anume trebuie facut?

multumesc frumos!
1. Detasarea in interiorul Uniunii Europene (UE) este guvernata de prevederile legislatiei romane si comunitare in vigoare, dupa cum urmeaza:
(i) Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii al Romaniei ( “Codul Muncii” ) , art.45 -47;
(ii) Directiva nr. 96/71/CE privind detasarea lucratorilor in cadrul furnizarii de servicii (“Directiva 96” ) ;
(iii) Regulament CE 987/2009
Regulament CE 883/2004

2. Detasare salariat roman in spatiul UE
www.avocatnet.ro/content/art...
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc mult!

intre timp am lamurit lucrurile si este vorba de delegare in Franta.
in aceasta situatie ce-mi puteti spune?
Delegarea este prevazuta de art.42-44 C.mun. .. aveti grija la :
- art.18 C.mun. :
(1) In cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 alin. (3), precum si informatii referitoare la:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.
(2) Informatiile prevazute la alin. (1) lit. a), b) si c) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.
(3) Dispozitiile alin. (1) se completeaza prin legi speciale care reglementeaza conditiile specifice de munca in strainatate.

- Legea nr.156/2000 privind protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate, cu modificările şi completările ulterioare
[ link extern ]

- in cazul delegarii nu se solicita formularul A1
trebuie incheiat un act aditional la cim , cu durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate, moneda in care vor fi platite drepturile salariale si modalitatea de plata?

in tara il platesc normal, la salariul de baza, cu retinerile respective si in Franta ia diurna?
nu imi este foarte clar!

multumesc!
Actul aditional va cuprinde:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.