avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea de deces din imbolnavire sau accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea de deces din imbolnavire sau accident


care sunt bolile care nu sunt prevazute in acest tip de polita?
daca asiguratorul nu iti acorda despagubirea ce ar trebui sa faci in cazul aceste polite de asigurare?
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 22:21, 13 Februarie 2015
Sa promovati o actiune in instanta, iar instanta, in functie de probele administrate, va obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca.
Orice polita de asigurare are si nicte conditii contractuale !
Acolo puteti gasi raspunsul in prima faza .
doryna3012 a scris:


care sunt bolile care nu sunt prevazute in acest tip de polita?
daca asiguratorul nu iti acorda despagubirea ce ar trebui sa faci in cazul aceste polite de asigurare?

Daca aveti polita, aveti si conditiile atasate si puteti afla citind capitolul "riscuri acoperite si excluderi"
Daca doriti sa va asigurati, contactati asiguratorul care va va informa inainte de a semna polita.
Posibil sa existe diferente intre asiguratori.De regula, in mod sigur sut excluse bolile cronice si cele preexistente asigurarii.
CristinaPaisa a scris:

Sa promovati o actiune in instanta, iar instanta, in functie de probele administrate, va obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca.

Ati omis faptul ca poate exista si un refuz rezonabil (excluderea ) si totul se va finaliza cu niste onorarii platite inutil.(Inutilitate pentru petent nu pentru onorabil)

De cele mai multe ori, si o spun din practica, refuzurile nu sunt justificate.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, tatăl meu care a decedat recent, avea un credit de ... Sorinelol Sorinelol Buna ziua, Tatăl meu care a decedat recent, avea un credit de nevoi personale cu asigurare la BCR. După deces am pus la dispoziție asiguratorului toate ... (vezi toată discuția)
Asigurare viata brd - refuz plata adelinad2003 adelinad2003 Socrul meu a contactat un imprumut de la BRD in anul 2011 si a incheiat o polita de asigurare. Din pacate anul acesta in iunie a decedat, am depus dosarul ... (vezi toată discuția)
Polita de asigurare laslau laslau Tatal meu care a decedat in urma cu doua luni. Avea rata la o banca si avea si o polita de asigurare in acelasi timp. Ratele sant pana in 2013 .Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)