Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea de deces din imbolnavire sau accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea de deces din imbolnavire sau accident

care sunt bolile care nu sunt prevazute in acest tip de polita?
daca asiguratorul nu iti acorda despagubirea ce ar trebui sa faci in cazul aceste polite de asigurare?
Sa promovati o actiune in instanta, iar instanta, in functie de probele administrate, va obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca.
Orice polita de asigurare are si nicte conditii contractuale !
Acolo puteti gasi raspunsul in prima faza .
doryna3012 a scris:

care sunt bolile care nu sunt prevazute in acest tip de polita?
daca asiguratorul nu iti acorda despagubirea ce ar trebui sa faci in cazul aceste polite de asigurare?

Daca aveti polita, aveti si conditiile atasate si puteti afla citind capitolul "riscuri acoperite si excluderi"
Daca doriti sa va asigurati, contactati asiguratorul care va va informa inainte de a semna polita.
Posibil sa existe diferente intre asiguratori.De regula, in mod sigur sut excluse bolile cronice si cele preexistente asigurarii.
CristinaPaisa a scris:

Sa promovati o actiune in instanta, iar instanta, in functie de probele administrate, va obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca.

Ati omis faptul ca poate exista si un refuz rezonabil (excluderea ) si totul se va finaliza cu niste onorarii platite inutil.(Inutilitate pentru petent nu pentru onorabil)

De cele mai multe ori, si o spun din practica, refuzurile nu sunt justificate.